تبلیغات
امپراطورهای عالم - نظرات بزرگان علماء اهل سنت در مورد امام زمان( عجل الله فرجه)

دسته بندی ها

جستجو

امکانات

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی
پیج رنک گوگل

بسم الله الرحمن الرحیم

نظرات بزرگان علماء اهل سنت در مورد امام زمان( عجل الله فرجه)

سلام دوستان؛ این پست رو برای دوستانی گذاشتم که گفتند این سخنان هیچ سندیتی نداره و بدون تحقیق و مطالعه ارائه شدن، بخاطر همین مراجع مطالبم هم که متعلق به خود اهل سنته رو در آخر پستم آوردم که جای هیچگونه شک و شبهه ای نباشه.

امام زمان بحثی است كه درهمه ادیان و مذاهب مطرح است. و همگی منتظر یك منجی هستند البته برخی تصور می كنند كه در اسلام فقط شیعه است كه این گونه به امام مهدی علیه السلام اعتقاد دارند . حال اینكه اهل تسنن نیز به وجود امام زمان(عجل الله فرجه) معتقدند . حال نظرات برخی از علمای آنها را بیان می نماییم.

1- ابن حَجَر هَیتَمی شافعی:
ابوالقاسم، محمد، الحجة، او پس از درگذشت پدرش پنج ساله بود. خداوند در همین سن، به او " حكمت ربّانی" را عطا كرد. او را " قائم منتظر" گویند. اخبار متواتِرَه رسیده است كه مهدی (عجل الله فرجه) از این امت است. و عیسی (علیه السلام) از آسمان فرود خواهد آمد، و پشت سر مهدی (ع ) نماز خواهد خواند.(1)

2- عمادالدین ابن كُثَیر دمشقی:
مقصود از پرچمهای سیاه( كه در روایات مهدی (عجل الله فرجه) ذكر شده است) ، پرچمهای سیاهی نیست كه ابومسلم خراسانی برافراشت، و دولت بنی امیه را ساقط كرد، بلكه مقصود، پرچمهای سیاهی است كه یاران مهدی (عجل الله فرجه) خواهند آورد.(2)

3- ابن ابی الحدید مدائنی:
میان همه فِرَقِ مسلمین اتفاق قطعی است، كه عمردنیا، و احكام و تكالیف پایان نمی پذیرد، مگر پس از ظهور مهدی(عجل الله فرجه).(3)

4- صدر الدین قونیوی:
پس از مرگ من، آنچه از كتابهایم كه درباره طب و حكمت است، و همچنین كتابهای فلسفه و فلاسفه، همه را بفروشید، و پول آن را به فقرا صدقه بدهید. و كتابهای تفسیر و حدیث و تصوف را در كتابخانه نگاه دارید. در شب اول مرگ من، هفتاد هزار بار كلمه توحید( لا اله الا الله ) را بخوانید، و سلام مرا به مهدی (عجل الله فرجه) برسانید.(4)

5- محمد بن بدرالدین رومی:
خداوند، به وسیله حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) نبوت تشریعی را ختم كرد، و دیگر تا روز قیامت پیامبری نخواهد آمد. همچنین خدا، به وسیله فرزند صالح پیامبر،همو كه دارای نام پیامبر(محمد) و كینه پیامبر( ابوالقاسم) است، ولایت تامه، و امامت عامه را ختم خواهد كرد. و این ولی، همان كس است كه مژده داده اند كه زمین را چنانكه از جور و ستم لبریز شده باشد، از عدل و داد لبریز بسازد. و ظهور او به ناگهان اتفاق بیفتد.

خداوندا! این همه پریشانی و گرفتاری را، از این امت، به بركت ظهور و حضور او، برطرف فرما! اِنَّهُم یرَونَهُ بَعیداً وَ نَراهُ قَریباً . كسانی ظهور او را بعید و ناشدنی می پندارند و ما آن را شدنی و نزدیك می دانیم.(5)

6- جلال الدین سیوطی:
احمد حَنبَل، و ابوعیسی تِرمِذی، و حافظ سلیمان بن احمد طَبَرانی، همه ، با اسنادی كه خود دارند، روایت كرده اند از عبدالله حرث زَبیدی، از پیامبراكرم(صلی الله علیه و آله) كه فرمود:" مردمان از مشرق زمین ( ایران) خروج كنند، و مقدمات حكومت مهدی را فراهم سازند". این مردم، همان كسانند كه با پرچمهای سیاه، از ایران ، بیرون خواهند آمد، و در حدیث ذكر شده اند و اینها هستند كه پیامبر(صلی الله علیه و آله) امر كرده است همه مردم را كه با امیر آنان، یعنی: مهدی علیه السلام بیعت كنند.(6)

7- شیخ عبدالحق دهلوی:
احادیث بسیاری كه به حد تواتر رسیده است وارد شده، كه مهدی (عجل الله فرجه ) از اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله ) است و از اولاد فاطمه (سلام الله و سلامه علیها) است .(7)

8- شیخ ابوالعرفان صَبّان :
اخبار و احادیث، از پیامبر (صلی الله علیه و آله)، به حد تواتر نقل شده است كه مهدی ظهور خواهد كرد. او از اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) است. او زمین را از عدل و داد پر خواهد كرد.(8)

9- ابوالفوز محمد امین بغدادی:
آنچه مورد اتفاق نظرعلماء است، این است كه مهدی (عجل الله فرجه ) قائم آخرالزمان است. و او زمین را از عدل و داد می آكند. احادیث درباره مهدی (عجل الله فرجه ) و ظهور او بسیار است.(9)

10- شیخ منصور علی ناصیف:
باب هفتم، درباره خلیفه مهدی- رضی الله عنه- در میان علمای سلف و خلف مشهور است، كه در آخرالزمان، به - حتم و یقین- مردی از اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله ) ، كه نام او مهدی است، ظهور خواهد كرد. او بر همه كشورهای اسلامی استیلا خواهد یافت. مسلمانان همه پیرو او خواهند شد. او به عدالت رفتار می كند، و دین را قوت می بخشد. آنگاه دَجّال پیدا می شود. عیسی مسیح(علیه السلام) از آسمان فرود می آید و دجال را می كشد، یا با مهدی در كشتن دجال همكاری می كند. سخنان و احادیث پیامبر (صلی الله علیه و آله) درباره مهدی را، جماعتی از نیكان اصحاب پیامبر، نقل كرده اند و آن احادیث را بزرگان محدثین، در كتابهای خود، با اسناد و مدارك، گرد آورده اند. محدثان بزرگی مانند ابوداود، و ترمذی ، و ابن ماجَه، و طَبَرانی و ابویعلی، و بَزّار و امام احمد حَنبَل و حاكم نیشابوری - رَضی اللهُ عَنهُم اَجمَعین- جزء ناقلان احادیث مهدی هستند... این است عقیده اهل سنت، از سلف تا خلف.(10)

11- شیخ محمد عبده:
خاص و عام می دانند، كه در اخبار و احادیث، ضمن شمردن علائم قیام قیامت، آمده است كه مردی از اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) خروج می كند، كه نام او مهدی(عجل الله فرجه) است. او زمین را، پس از آنكه از جور و بیداد آكنده باشد، از عدل و داد آكنده می سازد . در آخر ایام او، عیسای مریم(علیه السلام) از آسمان فرود می آید ، جِزیه را برمی دارد، صلیب را می شكند، و دجّال را می كشد.(11)

12- احمد امین مصری:
اهل سنت نیز، به مهدی (عجل الله فرجه ) و مسئله مهدی یقیناً ایمان دارند.(12)

---------------------------------------------------------------------------
(1) المهدی الموعود، ج1، ص 200.
(2) همان، ج 2، ص 72.
(3) شرح نهج البلاغه، ج 2، ص535.
(4) الامام الثانی عشر، ص 78، پانوشت.
(5) طرازُ البُردَة، شرح قصیده برده بوصیری، از كتاب " الامام الثانی عشر"، ص 77، پانوشت.

(6) " العرف الوردی"، از " المهدی الموعود..." ، ج 2، ص 72.
(7) " اللمعات"، نقل از: " منتخب الاثر"، ص 3، از حاشیه " صخیح ترمذی"، ج 2، ص 46، چاپ دهلی ( 1342 ه.ق)
(8) " اسعاف الراغبین"، ج 2، ص 140، چاپ مصر(1312 ه.ق) .
(9)" سبائك الذهب فی معرفة قبائل العرب" ، ص 78.
(10) غایة المامول، ج 5، صص 632 و 381.
(11) تفسیر " المنار"، ج6، ص 57.
(12)" المهدی المنتظر و العقل"، تالیف شیخ محمد جواد

نوشته شده در جمعه 17 مرداد 1393 ساعت 01:30 ق.ظ توسط : داعی | دسته : امام زمان-اخبار در مورد امام زمان،
  • [ نظرات ]