تبلیغات
امپراطورهای عالم - ضربت خوردن امیرالمؤمنین (علیه السلام)

دسته بندی ها

جستجو

امکانات

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

مهدویت امام زمان (عج) حدیث موضوعی
پیج رنک گوگل
بسم الله الرحمن الرحیم

نوزدهم ماه رمضان
ضربت خوردن امیرالمؤمنین (علیه السلام)

در 19 ماه رمضان سال 40 هـ‍ در نماز صبح در مسجد كوفه با شمشیرى مسموم به دست ناپاك ابن ملجم(لعنة الله علیه) منافق بر فرق مبارك امیرالمؤمنین (علیه السلام ) ضربت وارد شد.
در 13 ماه رمضان سال 40 هـ‍ حضرت مولى الموحدین على بن ابى طالب امیرالمؤمنین (علیه السلام ) بعد از فارق شدن از جنگ نهروان از شهادت خود خبر دادند(1). در آن روز حضرت بر فراز منبر بعد از بیان كلماتى درربار در حقایق اسلام ، در آخر بیانات شریف خود، به فرزندشان امام حسن مجتبى (علیه السلام ) فرمودند: تا امروز چند روز از ماه مبارك رمضان مى گذرد؟ امام مجتبى (علیه السلام ) فرمود: 13 روز گذشته است . از امام حسین (علیه السلام ) پرسیدند: چند روز باقى مانده است ؟ امام حسین (علیه السلام ) فرمود: 17 روز باقى مانده است . در این هنگام امیر المؤ منین(علیه السلام ) دست به محاسن مبارك گرفتند و فرمودند:« نزدیك است این موى من به خون سرم خضاب شود».
در شب 16 ماه رمضان سال 40 هـ امیرالمؤمنین (علیه السلام ) در خواب پیامبر (صلى الله علیه و آله ) را دیدند، و آن حضرت به نزدیك شدن ملاقاتشان در بهشت به امیرالمؤمنین (علیه السلام ) بشارت دادند، امیرالمؤمنین (علیه السلام ) به دخترشان ام كلثوم (سلام الله علیها) خبر دادند(2). در شب نوزدهم در شب نوزدهم امیرالمؤمنین (علیه السلام ) روزه را در منزل ام كلثوم (علیها السلام ) افطار نمودند(3).
در شب 19 ماه رمضان سال 40 هـ ‍ وردان و شبیب كه با ابن ملجم(لعنة الله علیه) در شهادت امیرالمؤمنین (علیه السلام ) همراه بودند، در حین درگیرى كشته شدند(4).
در سال چهلم گروهى از خوارج در مكه جمع شدند و بر كشتگان نهروان گریستند. سه نفر از آنان با هم پیمان بستند كه در یك شب امیرالمؤمنین (علیه السلام ) و عمرو عاص و معاویه را بكشند.
ابن ملجم(لعنة الله علیه) كشتن امیرالمؤمنین (علیه السلام ) را بر عهده گرفت و وارد كوفه شد و با كمك قطام بنت اخضر(لعنة الله علیها) كه ابن ملجم(لعنة الله علیه) قصد ازدواج با او را داشت ، و با همدستى شبیب بن بجره و وردان بن مجاله(لعنة الله علیهم) تصمیم خود را عملى كرد.
در صبح روز نوزدهم بعد از اذان صبح ، امیرالمؤمنین (علیه السلام ) وارد مسجد شد و صداى نازنین ایشان به یا ایهاالناس ، الصلاة بلند شد.
سپس آن حضرت مشغول نماز شد. هنگامى كه در ركعت اول سر از سجده برداشت شبیب بر آن حضرت حمله ور شد، ولى شمشیرش خطا كرد. بلافاصله ابن ملجم(لعنة الله علیه) لعنه الله حمله كرد و شمشیر او فرق مبارك آن حضرت را شكافت و محاسن شریفش خون فرق مباركش خضاب شد، و صداى مباركش بلند شد: بسم الله و بالله و على مله رسول الله ، فزت و رب الكعبه .
صداى جبرئیل بلند شد: «تهدمت والله اركان الهدى و انطمست اعلام التقى و انفصمت العروه الوثقى ، قتل ابن عم المصطفى ، قتل الوصى المجتبى ، قتل على المرتضى ، قتله اشقى الاشقیاء.»

--------------------------------------------------------

(1) الوقایع و الحوادث : ج 1 ص 139. مستدرك سفینه البحار: ج 5 ص 213.

(2) ارشاد: ج 2 ص 15. الوقایع و الحوادث : ج 1 ص 190.

(3) الوقایع و الحوادث : ج 1 ص 242.

(4) نفائح العلام : ص 41.

نوشته شده در جمعه 27 تیر 1393 ساعت 03:48 ب.ظ توسط : داعی | دسته : امیرالمؤمنین-شهادت، تقویم شیعه-رمضان،
  • [ نظرات ]